3 ciekawe trasy rowerowe w Łebie i okolicach
Łeba to wyjątkowa nadmorska miejscowość o niebywałej różnorodności krajobrazu. Mało tego oprócz morza i piaszczystych plaż znajdziecie tutaj także jeziora, bujne lasy, rzeki i Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami.
Wyobraźcie sobie długie kilometry piaszczystych dzikich plaż, urokliwą latarnię morską Stilo w Sasinie czy te małe, ciche nadmorskie miejscowości… Często jednak zapominamy o tym, jakim świetnym terenem na rowerowe wyprawy jest polskie wybrzeże Bałtyku!
Dla miłośników dwóch kółek polecamy malownicze trasy rowerowe w Łebie, które pozwolą Wam na jeszcze pełniejsze delektowanie się przyrodą i kulturą Pomorza.
Poniżej podpowiemy Wam 3 ciekawe propozycje o zróżnicowanej długości i stopniu trudności, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie!
Trasa rowerowa Ruchome Wydmy - Szlak zielony Łeba – Góra Łącka (18 km)
No cóż, nie da się ukryć, że Ruchome Wydmy to niezwykłe i malownicze miejsce. Słowiński Park Narodowy to wakacyjna propozycja dla tych wielbicieli polskiego wybrzeża, którzy pragną, oprócz plażowania, również aktywnego wypoczynku oraz kontaktu z przyrodą i niespotykaną nigdzie indziej scenerią. To zdecydowanie obowiązkowy punkt do odwiedzenia w czasie pobytu w tej części wybrzeża.
A dla miłośników czterech kółek to właśnie trasa rowerowa na Ruchome Wydmy jest jedną z najprzyjemniejszych w tej części. Warto na tę wycieczkę zarezerwować większą część dnia, aby podziwiać tutejsze krajobrazy. Trasa biegnie urocznym terenem przez las, dlatego jest nawet przyjemna w upalniejsze i słoneczne dni.
Start rozpoczyna się w Łebie i prowadzi przez miejscowość Rąbkę w kierunku Słowiańskiego Parku Narodowego, aż po Wyrzutnię Rakiet do najwyższej góry wydmowej, jaką jest Góra Łącka (ok. 42 m n.p.m.).
Do Rąbki prowadzi urokliwa droga asfaltowa przez las. W Rąbce możecie się zatrzymać i przespacerować się nad przystań nad jeziorem Łebsko.
Od Rąbki zaczyna się już ścisły park. Do oddalonego o 2km Muzeum Wyrzutni Rakiet i wieży widokowej dotrzecie poniemiecką drogą z płyt betonowych, gdzie z prawej strony jest Bałtyk, a z lewej jezioro Łebsko.
Jest to dobry punkt na dłuższy przystanek. Możecie zwiedzić plenerowe muzeum czy posilić się w jednym z punktów gastronomicznych czy przespacerować się na pomost na jeziorze.
Po ostatnich 3,5 km po żwirowej, ale twardej drodze leśnej dotrzecie do ostatniego parkingu, gdzie możecie zostawić rowery (są przystosowane do tego specjalne stojaki, a w sezonie za dodatkową opłatą możecie wykupić tzw. parking strzeżony) i wyruszyć na prawdziwą nadmorską pustynię.
Ostatnie 200 m wspinaczki na Górę Łącką (około 40m n.p.m.) i możecie delektować się niepowtarzalnym widokiem na ruchome wydmy. Z wydm jest zapierający wdech w piersiach widok na trzecie do co powierzchni w Polsce jezioro Łebsko i oczywiście Bałtyk. To koniecznie trzeba zobaczyć!
Po kąpieli słonecznej i piaskowej możecie wrócić tę samą trasą przez las lub brzegiem plaży. Wystarczy, że przeprowadzicie rowery dołem przez wydmy wzdłuż podnóża Góry Łąckiej (ok. 0,5 km) i dalej cały czas prosto plażą 7 km dotrzecie do centrum Łeby.
Trasa rowerowa - Szlak czerwony Łeba - Rowy (36,5 km)
Ta trasa początkowo pokrywa się ze szlakiem zielonym. Rozpoczyna się w Łebie i prowadzi przez park leśny do samej do Góry Łąckiej. Następnie biegnie plażą aż do samej latarni morskiej w Czołpinie.
I tutaj szczególną uwagę chcemy podkreślić, że wydmy to nie tylko Łeba. Jest też Czołpino! Wydma Czołpińska, latarani morska, dom latarników i wiele atrakcji. Wydma Czołpińska to jedna z dwóch najbardziej rozpoznawalnych wydm w Słowińskim Parku Narodowym, dlatego do Waszej decyzji pozostawiamy czy nie warto zaplanować sobie dodatkowego czasu na zwiedzanie tych atrakcji terenów. My możemy tylko zdradzić, że naprawdę warto! Jeśli lubicie obcować z przyrodą z dala od zgiełku i tłumów to gwarantujemy, że tego tu doświadczycie.
Dalej jedziemy szlakiem czerwonym będącym jednocześnie – międzynarodowym szlakiem rowerowym R10 przez las mierzei gardnieńskiej. Docieramy do wieży widokowej nad jeziorem Gardno, która jest oddalona już tylko 3 km od Rowów. Warto zatrzymać się tam na chwilę i rozejrzeć się dookoła, podziwiając piękno łąk i bogactwo roślinności.
Jadąc dalej dotrzecie do jeziora Dołgie Małe — to małe śródleśne jezioro o powierzchni 6,3 ha, które powstało w wyniku odcięcia zatoki jeziora Gardno przez napierające z północy wydmy. Jest jednym z najpłytszych jeziorem Słowińskiego Parku Narodowego – średnia głębokość 0,75 m, a maksymalna 1,65 m. Następnym przystankiem jest jezioro Dołgie Duże, gdzie dalej możecie kierować się do miejscowości Rowy.
Cała trasa przebiega bez mała przez cały Słowiński Park Narodowy, eksponując jego bogactwa wraz z przepięknym krajobrazem Mierzei Gardnieńsko-Łebskiej.
Trasa rowerowa - Szlak rowerowy wokół jeziora Sarbsko (34 km)
Trasa zaczyna się w Łebie i biegnie od końca ul. Nadmorskiej. Wjeżdżamy w las i jedziemy cały czas na wschód, bardzo przyjemną leśną dróżką. Trasa w większości prowadzi przez las wzdłuż brzegu jeziora, jedynie momentami oddala się od niego jakieś 100-200 metrów. Ten malowniczy odcinek liczy ok. 7 km, gdzie po prawej możecie podziwiać prześwitującą tafle jeziora, zaś po lewej przepiękne wydmy. Częściowo trasa ta pokrywa się z oznakowanym czerwonym szlakiem rowerowym (R-10). Jest to sam środek rezerwatu przyrody Mierzei Sarbsko.
Ta trasa rowerowa jest niezwykle ciekawa i ukazuje piękno natury rezerwatu oraz sprzyja wytchnieniu.
W momencie kiedy jezioro się kończy, czerwony szlak poprowadzi Was jeszcze przez ok. 5 km leśną drogą do dużego parkingu w osadzie Osetnik. Tu warto zrobić sobie postój, a zwłaszcza w sezonie letnim zwiedzić latarnię morską Stilo. Znajdziecie tam też kilka barów oraz smażalni. Z miejscowości Osetnik należy udać się na południe w kierunku Sasina asfaltową szosą. A dla tych, którzy lubują się w kuchni polskiej, zachęcamy do odwiedzenia Restauracji „Ewa Zaprasza” w Sasinie na doskonałą kuchnię. Doznacie tam niezapomnianych walorów smakowych, a śledzik w śmietanie, który podają tam w formie „czekadełka” skradnie Wasze kubki smakowe.
Następnie po pokonaniu kolejnych 2,5 km trzeba skręcić w prawo na zachód w miejscowości Zielonka. Tu właśnie tam zboczycie już z czerwonego szlaku (R-10), wjeżdżając w las i kierując się wzdłuż nowego czerwonego szlaku (bez symbolu), który zaprowadzi Was w kierunku Dymnicy i Ulinii. W Ulinii już na dobre wrócicie na drogę asfaltową prosto do Łeby.
Żarnowska - idealna baza wypadowa oraz miejsce do wypoczynku
Wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, zachęcamy do podróżowania na dwóch kółkach. W Łebie, a w zasadzie w jej okolicach znajdziecie mnóstwo ciekawy tras rowerowych, w którym możecie odkrywać malowniczą przyrodę i delektować się ciszą i spokojem.
Na tarasie naszego apartamentu bez problemu możecie przechowywać bezpiecznie rowery. Dodatkowo nasz Apartament Łajba w Żarnowskiej stanowi idealną bazę wypadową do różnych tego typu wypraw. A dla tych, którzy szukają również innych form aktywności oprócz plażowania, pływania czy tenisa ziemnego meldujemy, że w Łebie i jej okolicach znajdziecie całą gamę wielorakich sportów od windsurfingu, po jazdę konną czy kitesurfing.